AURAFOTÓ AURAFOTÓ BUDAPEST  AURAWORLD Medical Impex
AURAFOTÓ AURAFOTÓ BUDAPEST AURAWORLD Medical Impex
Fejléc

Tartalom

 
AURAWORLD
 
GEOLÓGIAI HATÁSOK
 
HÍREK/CIKKEK
 
NAPTÁR
2024. Április
HKSCPSV
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 

Beállítás Kezdőlapnak!

Politika és Tudomány
 
ELEKTROSZMOG

 

ELEKTROSZMOG - TÉNYEK ÉS ÉRDEKESSÉGEK

Az elektromosság a nap 24 órájában körülvesz minket. Környezetünkben természetes körülmények között létrejövő és mesterségesen létrehozott elektromos és mágneses terek találhatóak. 

Természetes források: Légkör, Föld, Nap, csillagok 

Mesterséges források: elektromos áram előállításának, szállításának és felhasz- nálásának berendezései, a hírközlés, távközlés, adatátvitel berendezései. Az emberi szervezetet érő mesterségesen létrehozott elektromos és mágneses terek valamint rádiófrekvenciás sugárzások okozta terheléseket a hétköznapokban elektroszmognak nevezzük.

 

AZ ELEKTROMOS ÉS MÁGNESES TEREK HATÁSA AZ ÉLŐ SZERVEZETEKRE

Az élőlények és ezen belül az ember szervezete alapvetően elektromágneses szerveződésű. Az elektromágneses tér szabályozza, váltja ki és hangolja össze szervezetünk sok biliárdnyi sejtjének több százezernyi kémiai folyamatát. Testünk szerveződési folyamatai, akárcsak gondolkodásunk fizikai hordozói az élő szervezetek elektromágneses hullámai, mérések szerint elsosorban a 0,1 - 100 Hz-es frekvenciasávba esnek. Ugyanebben a frekvenciatartományban kelt elektromágneses jeleket a Föld mágneses tere, valamint a földrengések, az időjárási zavarok, sőt a háztartási gépek is.

Szervezetünk rendkívül érzékeny az elektromos- és mágneses tér változásaira.

Mindannyian tapasztaljuk, hogy szervezetünk működése, közérzetünk és hangulatunk függ az időjárástól, a frontátvonulástól, a mágneses viharoktól. Kevesen tudják azonban, hogy ezekért a változásokért elsősorban a légköri elektromosság a felelős. Viharmentes időben is 100 Volt feszültség esik a magasságkülönbség minden egyes méterén, de viharok idején az elektromos tér gyorsan és jelentősen változik, és ennek a tapasztalat szerint jelentős biológiai és mentális hatásai vannak, mint például a fejfájás, nyugtalanság, izgatottság. Az elektromágneses tér változásai különösen erősen hatnak az agyra és az idegrendszerre. A növények és állatok viselkedése gyakran figyelemreméltóan megváltozik a vihar előtt.

A sejtműködésben az elektromágneses terek azok az irányító, vezérlő tényezők, melyek megelőzik a fellépő fizikai és pszichikai változásokat. A legtöbb betegség az életfunkciók elektromágneses szabályozásának a zavaraira vezethető vissza. Az elektromágneses tér a pszichikai változásokban is jelentős szerepet játszik

 

AZ ELEKTROMÁGNESES TEREK, SUGÁRZÁSOK BIOLÓGIAI HATÁSAI

A modern technikai eszközök hatására létrejött elektromos- és mágneses terek, elektromágneses sugárzások, az elektroszmog megváltoztatják a természetes elektromágneses környezetünket.

Az elektromosság használata, a sok új technológia új kihívásokat hordoz magában. Számtalan tudományos tanulmány és kísérlet igazolja az elektroszmog egészségkárosító hatását.
Környezeti és egészségügyi hatásai még nem teljesen ismertek. A nyugati országokban, ahol már több évtizede az épületbiológusok ezekkel a jelenségekkel foglalkoznak rengeteg gyakorlati tapasztalat, eset bizonyítja, hogy a mérésekkel meghatározott terhelések csökkentése megszüntette az embereknél fellépő panaszokat. Nemcsak az elmélet, hanem gyakorlat is azt mutatja, hogy összefüggés van az elektroszmog és a szervezet zavarai között.

Hosszú ideje tartó elektroszmog terhelés esetén a következő tünetek léphetnek fel:

  • alvási zavarok
  • kimerültség, fáradtság
  • fejfájás
  • pszichés zavarok, depresszió
  • magas vérnyomás
  • szívritmus zavarok
  • gyengülő immunrendszer

    Azt a tényt, hogy az elektromágneses terek mind alacsony, mind magas frekvenciás tartományban kölcsönhatásba kerülnek és hatnak a biológiai szervezetekre minden érdekcsoport elismeri. Rendkivül eltérőek a vélemények arról, hogy milyen térerősségnél, milyen terhelési időszak hatására kell káros hatásokkal számolni, és hogy milyen tüneteket okoz a megnövekedett, embert érő elektroszmog (még rendkívül nagy különbségek találhatóak a vélemények között). Az egyik oldalon az ipar, a mobilszolgáltatók állnak, akik a fejlődésre hivatkozva és a várható nagy költségekkel ijesztgetve mindenáron el akarják kerülni a határértékek jelentős csökkentését. A másik oldalon az épületbiológusok, természetgyógyászok, és az orvosok egy csoportja áll, akik tapasztalataik és jelentős számú tudományos tanulmány alapján a határértékek csökkentését sürgetik. Véleményük szerint a jelenlegi határétékek csak a termikus hatást veszik figyelembe, és az ipar érdekeit szolgálják.

    Az embert érő elektroszmog, elektromágneses terhelés napről napra nő!

    Az elővigyázatosság elve alapján a legjobb védekezés a megelőzés.

    Otthonainkban az elektromos, mágneses tereket tartsuk a lehető legkisebb értéken.


    A VÉDEKEZÉS LEHETSÉGES!

    A fő veszély ott leselkedik, ahol a legtöbbet tartózkodunk. A védekezés a hálószobában, a gyerekszobában, a munkahelyünkön a legfontosabb. Életünk nagy részét, harmadát a hálószobánkban töltjük. Az alvás során a test regenerálódik, pl. a mély alvási fázisban az agy elektromágneses hullámai 15-20 Hz-ről 3 Hz-re csökkenek. A mesterséges biológiailag nem hasznos frekvenciák állandó hatása negatívan hat a sejtekre, az idegrendszerre.

    Igazán pihentető alvás csak elektroszmogtól mentes környezetben lehetséges.
     



    ELEKTROMÁGNESES KÖRNYEZET

    Környezetünkben, háztartásunkban, munkahelyünkön napjainkra, az új vezeték nélküli technológiák bevezetésével nagymértékben megnőtt az elektromágneses sugárzás. Rádióadók, mobiltelefonok, adótornyok, bázisállomások, távvezetékek, transzformátorok, számítógépes képernyők elektromágneses sugárzást bocsátanak ki maguk körül. Az elektromos, mágneses terek elektromágneses sugárzás, hétköznapi nevén elektroszmog nem látható, érzékszerveinkkel nem vagyunk képesek felfogni.Korszerű műszerekkel azonban jól mérhető a környezetben, munkahelyen, lakóhelyen egyaránt. Az elektroszmog (sugárzás) mértéke kizárólag műszeres méréssel határozható meg.



    AZ ELEKTROMÁGNESES TÉR A HATÁSÁT FIGYELEMBE VÉVE VILLAMOS ÉS MÁGNESES TÉRRE OSZTHATÓ.

  1. Alacsonyfrekvenciás elektromos változó tér Az elektromos változó tér a váltakozó feszültség hatására keletkezik, minden feszültség alatt álló berendezés, kábel, csatlakozóknál megtalálható, még akkor is, ha nem folyik rajtuk áram. Az elektromos térerőssége függ a jelenlevő feszültség nagyságá- tól és V/m -ben fejezzük ki.

    Gyakran a hálószobáinkban az ágyak közelében feleslegesen sok kábel, elektromos berendezés (ébresztoóra, olvasólámpa, hosszabbító) található, a hálózat nincs megfeleloen illetve egyáltalán leföldelve.

    Egészségügyi, biológiai hatás:
    Amennyiben az emberi test elektromos térben tartózkodik, akkor, mint egy antenna felveszi az elektromos teret és feszültség alá kerül. Az elektromos tér áramot indukál az emberben, amelyet áramsűrűséggel (mA/m2) írnak le. Ez a szervezet számára egy folyamatos stressz szituációt jelent, megzavarja a szervezet természetes folyamatait. A hosszabb ideje elektromos térnek kitett embernél a következő tünetek léphetnek fel:
     
    • alvási zavarok, kialvatlanság
    • magas vérnyomás
    • felfájás
    • depresszió
    • idegi feszültség, kimerültség
    • szívritmuszavarok
    • éjszakai verejtékezés


  2. Az alacsony frekvenciás változó elektromos tér épületbiológiai irányelvei 

      Extrém anomália Magas anomália Gyenge anomália Ajánlott érték, elektroszmog mentes környezet
    Térősség Volt/méterben (V/m) > 50 5-50 1-5 < 1
    Testfeszültség millivoltban (mV) > 1.000 100-1.000 10-100 < 10
    Kiértékelés, épületbiológiai ajánlások Extrém anomáliát rövidtávon meg kell szüntetni, beavatkozást igényel. Ezek az értékek már nemzetközi határértékeket és ajánlásokat érnek Magas anomáliát épületbiológiai megközelítéssel már nem lehet elfogadni. Ezért a jövőben a meghatározott megelozo intézkedéseket ajánlott elvégezni. Gyenge anomália esetén érzékeny, vagy beteg emberek esetén ajánlott az értéket még csökkenteni a lehetőségek szerint Az ajánlott érték lényegében a természetes állapotnak felel meg. Hálószobáinkban és a gyerekek tartózkodási helyén törekedni kell ezeknek az értékeknek az elérésére


  3. Alacsony frekvenciás változó mágneses tér Alacsonyfrekvenciás mágneses tér akkor keletkezik, ha áram folyik a bekapcsolt elektromos fogyasztókon és a vezetékeken. A mágneses térerőssége függ az áram nagyságától, de függ az oda és visszavezető kábelek távolságától is (jó esetben a terek kioltják egymást), mértékegysége A/m. (1 A/m mágneses térerősség=1,26 uT mágneses indukciónak felel meg.) Hétköznapi forrásai a bekapcsolt elektromos berendezések, készülékekbe beépített illetve különálló transzformátorok, elektromos tekercsek, előtétfojtók, tápegységek, nagyfeszültségű vezetékek. Mivel adott villamos teljesítmény esetén kisebb feszültséghez nagyobb áram tartozik, a kisfeszültségű berendezések is meglehetősen nagy mágneses erőteret kelthetnek.

    További forrása az épületekben a nem megfelelő földelés, elektromos hibák hatására víz, fűtési vezetékeken folyó kiegyenlítő áram. A változó mágneses tér áthatol a falakon nagyon nehéz ellene védekezni. Ezért különösen kritikus a kívülről a nagyfeszültségű vezetékektől, transzformátor állomásoktól jövő mágneses tér. A transzformátor állomás feletti helységekben általában jelentős mágneses tér mérhető. A mágneses indukció nagysága a távolság növelésével négyzetesen csökken.


    A mágneses tér a szervezetben természetellenes örvényáramot indukál. A legjobb védekezés a különböző berendezésektől a megfelelő távolságot megtartani, illetve a hálószobában ezeknek a használatáról lemondani. Alacsony frekvenciás mágneses tér hatására nő a gyermekkori leukémia kialakulásának a veszélye, gyengül az immunrendszer, csökken a melatonin termelődés az agyban.


    Az alacsony frekvenciás mágneses váltakozótér épületbiológiai irányelvei

      Extrém anomália Magas anomália Gyenge anomália Ajánlott érték, elektroszmog mentes környezet
    Mágneses indukció Nanoteslá-ban (nT) > 500 100-500 20-100 < 20




  4. Az elektromágneses hullámok

    Az elektromágneses hullámokat az ember állítja elő, amikor az információkat magas frekvenciával (100 kHz-től 300 GHz-ig) vezeték nélkül a levegőn keresztül továbbítja, például, amikor az ételt a mikrohullámú sütőben felmelegíti. Az ilyen nagy frekvenciáknál az elektromos- és mágneses tér gyakorlatilag összeolvad, és ilyenkor beszélünk elektromágneses hullámokról. Legtöbbször az elektromágneses hullámokat az információ átvitelére használjuk. A hullámokat antennák sugározzák ki a légtérbe. Minél nagyobb az antenna teljesítménye és minél nagyobb a hullám frekvenciája, annál nagyobb és több információt lehet átvinni.


    Az elmúlt 50 évben a használt sávszélességek lényegesen kitágultak. A '60-as években a rádióadó még 0,5 MHz-en sugárzott addig a modern UMTS hálózat 2,2 GHz frekvencia tartományt használ.

    Forrásai: rádió- és televízióadók, radar állomások, mobil telefonok, DECT telefonok, bázisállomások, mikrohullámú sütők, monitorok stb.
    Leggyakrabban a teljesítmény sűrűségét mérjük mikroW/cm2-ben.

    A rádiótelefon rendszerek
    Napjaink korszerű, mozgékony telefonösszeköttetését a rádiófrekvenciás jelek közvetítésével működő rádiótelefon berendezések teszik lehetővé. A rádiótelefon rendszerek két részből állnak: bázisállomásokból és a felhasználói kézi készülékekből: a mobiltelefonokból. A bázisállomások szabadban telepített kisteljesítményű rádióadók, amelyek egy adott körzetet látnak el rádiótelefon összeköttetéssel. A hazai rádiótelefon szolgáltatás fejlődése eredményeképpen a bázisállomások által ellátott körzetek mára szinte az egész országot lefedik. A rádiótelefon szolgáltatáshoz a bázisállomásokat utak mentén vagy lakott területek közelében kell elhelyezni. A bázisállomások különösen a nagyvárosokban jelentős elektroszmog források, ahol a felhasználók száma és a beépítettség is nagyobb és az emeletes házak között a függőleges szintkülönbség kicsi . 

    A rádiótelefon bázisállomások
    A bázisállomások a rádiófrekvenciás jeleket antennákon keresztül sugározzák ki. Az antennákat magasan, a földfelszíntől 15-70 m magasan helyezik el, hogy a rádiófrekvenciás jelek szabadon tudják elérni a kívánt körzetet. Az antennákat az erre a célra épített toronyra, épület tetejére, esetenként épület oldalára telepítik. A bázisállomásoknál használt antennák a sugárzást irányítottan bocsátják ki.

    A bázisállomás antennától a környezetbe függőleges, téglatest alakú sugárzókból jut ki a rádiófrekvenciás jel, melynek fő sugárnyalábja általában vízszintesen 60-120o-os, függőlegesen 6-15o-os nyílásszöggel, általában 5-10o-os döntési szögben lefelé hagyja el a sugárzót. Ebből adódik, hogy közvetlenül az antenna alatti területeken az elektromágneses tér nagysága kisebb, mint távolabb. A legnagyobb elektroszmog terhelés a sugárzási kúpban elhelyezkedő szomszédos házakban mérhető.

    Az elektromágneses sugárzás intenzitása levegőben a távolsággal négyzetesen csökken.

    Biológiai hatása: Az elektromágneses sugárzásnak a legismertebb hatása a hőhatás. A sugárzás rezgésbe hozza a test vízmolekuláit és ezáltal súrlódási hő keletkezik Ezt használjuk a mikrohullámú (2,45 GHz) sütőknél, de megkülönböztetünk nem termikus hatást is.
    A nem termikus hatásokról egyre több elgondolkodtató tanulmány jelenik meg, amelyek figyelmeztetnek a veszélyekre. 

    A mobiltelefonok modulált impulzuscsomagokat adnak és vesznek. Ami azt jelenti, hogy az adók nem egyenletesen sugároznak. Az információk információ csomagokban, rövid ideig tartó rendkívül intenzív elektromos hullámokkal (pulzáló sugárzás) jut el a vevőhöz. A viták és a kutatások középpontjában a pulzált elektromágneses sugárzás áll. Ezt használják a mobiltelefonok, de a rendkívül elterjedt DECT telefonok is. Több kutatás rámutat, hogy a pulzáló hullámok behatolnak az agy mélyen levő területeire és a természetes agyáramokat megváltoztatják, hatással vannak a sejtek anyagcsere folyamataira. A pulzáló hullámokat sokan úgy írják le, mint egy villámcsapást az agyban. Elektromágneses sugárzás a melatonin nevű hormon termelődését megzavarja.

    A melatonin a sötétség hatására termelődik az élő szervezetekben. A melatonin szint jelentős napszaki ingadozást mutat, emberekben éjjel tízszer magasabb, mint nappal. Felfedezték azt is, hogy ha az embereknek melatonint adtak, akkor elálmosodtak akár nappal is, ezek szerint fontos szerepet játszik az alvás-ébrenlét szabályozásában.
    Gyermekkorban a melatoninszint magasabb, mint felnőttkorban, s öregkorra mennyisége drámai módon lecsökken. Valószínűleg a melatonin termelődés hanyatlása lehet az egyik ok, amiért olyan sok idős ember küszködik alvási nehézségekkel. A rosszindulatú daganatos vagy krónikus betegségben szenvedő betegeknél is rendellenesen alacsony melatonin-vérszintet mértek, ami a melatoninnak az immunrendszerre kifejtett pozitív hatására enged következtetni. A tudósok lépésről-lépésre kezdik összeállítani a melatoninról alkotott képet, azonban minél több részlet válik ismertté, annál bonyolultabb a kép.


    A melatoninnal kapcsolatban az alábbiakra van már tudományos bizonyíték:
     
    • segíti a természetes alvási ciklus fenntartását;
    • javítja az immunrendszer működését;
    • természetes módon segít a vérnyomás és a testhőmérséklet szabályozásában.


  5. Az elektromágneses tér épületbiológiai irányelvei 

    Az épületbiológia különbséget tesz pulzáló és nem pulzáló sugárzás között.

      Extrém anomália Magas anomália Gyenge anomália Ajánlott érték, elektroszmog mentes környezet
    Nem pulzáló sugárzás mikroWatt/ négyzetméter > 1000 500 - 1000 10-500 < 10
    Pulzáló sugárzás (mikroW/m2) > 100 5 - 100 0,1 - 5 < 0,1

  6. Sztatikus elektromos tér Ahol sztatikus feltöltődés történik ott egyenfeszültség keletkezik. Gyakorlatban legtöbbször feltöltődés dörzsölés által keletkezik.
    Nagyon könnyen feltöltődnek a szintetikus anyagok (függöny, szőnyeg), a sík felületű műanyag, lakk bevonatok, de a természetes anyagok (gyapjú, bor) és az emberi haj is. A feltöltődés legismertebb következménye a kisülés. Nagyon elgondolkoztató, hogy a töltések szétválasztódása miatt kialakult pólusok, hogyan befolyásolják a szoba klímáját. A töltések természetes egyensúlya megbomlik a porok, mikrobák, a pólusok vonzása és taszítása folytán és folyamatosan keverednek a levegőben. Kialakulhat egyfajta házi porallergia. Minél szárazabb a levegő annál valószínűbb az elektrosztatikus feltöltődés. A levegő ajánlott relatív légnedvessége a 40-60% közötti érték


    A sztatikus elektromos tér épületbiológiai irányelvei 

      Extrém anomália Magas anomália Gyenge anomália Ajánlott érték
    Felületi feszültség Volt-ban > 2000 500-2000 100-500 < 100
    Kisülési idő másodpercben > 30 20-30 10-20 < 10


    Összehasonlító értékek 
    A levegő elektromossága különböző helyeken (V/m)

    Természetes levegőelektromosság szabadban 
    erdőben 
    völgyben 
    hegyen 
    nagynyomású levegőnél 
    felhok között 
    zivatar esetén 
    villámláskor 

    lakótér szintetikus anyagokkal 




    lakótér természetes anyagokkal 



    Munkahelyi asztal plexi üveggel 
    fa asztal 
    ember műszálas harisnyával 
    mezítláb 
    műszálas játék maci 
    játékmaci természetes anyagból 
    + 100 V/m 
    <+ 10 V/m 
    < + 50 V/m 
    > + 200 V/m 
    + 1000 V/m 
    + 5000 V/m 
    + 10.000 V/m 
    + 20.000 V/m 

    80 % r. nedv. - 250 V/m 
    50 % r. nedv. - 7.000 V/m 
    20 % r. nedv. - 30.000 V/m


    80 % r. nedv. < + 20 V/m 
    50 % r. nedv. < + 50 V/m 
    20 % r. nedv. > + 500 V/m 

    + 25.000 V/m 
    + 20 V/m 
    - 5.000 V/m 
    + 100 V/m 
    - 45.000 V/m 
    + 150 V/m

     
  7. Sztatikus mágneses tér
    A Föld pontosan úgy tekinthető az északi és déli pólusával, mint egy hatalmas mágnes. A természeti eredetű statikus mágneses tér a föld belsejében folyó áram, a naptevékenység valamint a légköri hatások által létrehozott erőtér eredője. Az emberek és állatok a mágneses teret többek között helyzetük meghatározására használják. Az embernek ehhez egy iránytűre van szüksége, de néhány állatfajta, mint például a költöző madarak és bizonyos tengeri élőlények olyan finom érzékszervvel rendelkeznek, aminek a segítségével érzékelik a mágneses teret. Az élőlények az évmilliók során a természetes mágneses térhez alkalmazkodtak. A természetes mágneses tér bizonyos hatásokra megváltozik, és a térvonalak eltorzulhatnak.

    Az eltorzulásnak a fő oka:
    • a mágneses- illetve a mágnesezhető fémek, mint a vas, vagy acél,
    • az egyenáramot vezető vezetékek, mint a villamosok, vagy a napelemek vezetékei,
    • mágnesek, mint a hangszóró, fejhallgató mágnesei.
  8. A mágneses tér torzulását egy speciális mágnes sínnel láthatóvá lehet tenni, illetve műszerrel mérni lehet. Gyakori a mágneses tér torzulása a hálószobákban. Az ágyakban levő vas támlaállítók vagy a rugós matracok eltéríthetik a mágneses érővonalakat. Ez oda vezet, hogy a test nem a megszokott természetes mágneses térben fekszik, ami leginkább alvászavart okozhat.


    A sztatikus mágneses tér épületbiológiai irányelvei 

      Extrém anomália Magas anomália Gyenge anomália Ajánlott érték
    Eltérés mikroteslában > 10 2-10 1-2 < 1
    Irány eltérés fokban > 100° 10°-100° 2-10° < 2°
     

    TÁVVEZETÉKEK



    A villamos energia szállítása villamos távvezetékeken történik. A villamos távvezetékek feszültségszintjeiben és a tartó oszlopok formájában vannak különbségek. 

    Egészségügyi, biológiai hatások: 

    Élettani hatás szempontjából, a távvezetékeknek két jellemzőjét kell figyelembe venni a villamos és a mágneses terét. 


    Alacsony frekvenciás villamos tér 

    A távvezetékek alatt és környezetükben alacsony frekvenciás(50Hz) villamos térerő van, amelyet V/m- ben mérünk. 
    Amennyiben az emberi test alacsony frekvenciás elektromos térben tartózkodik az elektromos tér, áramot indukál az emberben, amelyet áramsűrűséggel (mA/m2) írnuk le. Ez a szervezet számára egy folyamatos stressz szituációt jelent, megzavarja a szervezet természetes folyamatait. 




    A távvezetékek villamos tere alapvetően a távvezeték feszültségszintjétől függ. 

    Magyarországi hálózat feszültségszintjei:

        Alaphálózat [kV]    Főelosztóhálózat [kV]    Elosztóhálózat [kV]  
                   750                        120                                30
                   400                          35                                20
                   220                                                              10
                   120                                                             0,4




     Magyarország alaphálózata: 





    Az villamos térerő alakulása különböző feszültségszintű távvezetékeknél.
     
    A villamos térerősség nagyságát a feszültségszinten kívül egyéb körülmények is befolyásolják: 

    - a vezetékek föld feletti magassága
     
    - a fázisvezetők és védővezető geometriai elrendezése

    - magas objektumok pl.: fasor árnyékoló hatása jelentősen csökkenti a térerőséget

    - épületek a villamos teret 85-90%-ban leárnyékolják 



    Alacsonyfrekvenciás (50Hz) villamos térre a magyarországi egészségügyi határértékek: 

                           Villamos térerősség[V/m] 
    Foglalkozási                  10.000 
    Lakossági                       5.000 

    Mivel az épületek a villamos teret 85-90%-ban leárnyékolják, ezért az egészségügyi határértékekből adódóan, hazánkban a távvezetékektől hivatalosan kis védőtávolság tartása már elegendő. 

    Magyarországon érvényben lévő védőtávolság különböző feszültségszintű távvezetékektől:

    Feszültségszint [kV]       Védőtávolság [m]
              750                                40
              400                                20
              220                                10
              120                                  5

    Alacsony frekvenciás mágneses tér

     A mágneses erőteret az áramló töltések hozzák létre, ennek megfelelően nagysága az áramerőségtől és nem a feszültségtől függ. Az adott távvezeték mágneses tere attól függ, hogy mekkora áram folyik át rajta, így az a terheléstől függően változik. Az alacsonyfrekvenciás mágneses tér gyakorlatilag csillapítatlanul behatol az emberi testbe, és benne, mint villamosan vezető anyagban, örvényáramokat indukál. Az indukált testáram-sűrűség arányosan nő a frekvenciával, a szerv-az adott metszethez tartozó –kerületi sugarával és a mágneses erőtér nagyságával, és fordítottan arányos a szövet fajlagos ellenállásával. 



    A mágneses indukció alakulása különböző feszültségszintű távvezetékeknél. 

    Az alacsonyfrekvenciás mágneses tér áthatol az épületeken, építőanyagokon! 
    Szemben a villamos térrel kiterjedt objektumoknál nem vagy csak nagyon költségesen árnyékolható. 

    Az alacsonyfrekvenciás mágneses tér ellen a legjobb védekezés a megfelelően nagy védőtávolság tartása! 







    Alacsonyfrekvenciás (50Hz) mágneses indukcióra a magyarországi egészségügyi határértékek: 

                          Mágneses indukció[µT]
    Foglalkozási               500                     
    Lakossági                  100                    

    A WHO extrém alacsony frekvenciás mágneses erőteret a gyermekkori leukémia epidemiológiai vizsgálataira alapozva a „ lehetséges emberi rákkeltő ” (2B) kategóriába sorolta! 

     

    A transzformátor egy villamos gép, amely egy adott feszültségszintet kisebbre vagy nagyobbra képes alakítani. Használatára azért van szükség, hogy a villamos energia gazdaságosan szállítható és a végfelhasználóknál biztonságosan felhasználható legyen.

    TRANSZFORMÁTOROK


    A lakosságot ellátó transzformátorok lehetnek épített házas vagy oszlopra szerelt kültéri kivitelűek. Átalakítás szempontjából lefelé vagyis nagyobb feszültségszintről kissebre transzformálnak, így a betáplálási (primer) oldalon nagyobb feszültég és kisebb áramerősség, míg az elvezetési (szekunder) oldalon kisebb feszültség és nagyobb áramerősség jellemző.

    Egészségügyi, biológiai hatás: 

    Élettani hatás szempontjából, a lakosságot érintő transzformátoroknak a változó alacsonyfrekvenciás(50Hz) mágneses terét kell figyelembe venni. A transzformátor betáplálásánál magas villamos tér van, de azt az építőanyagok jól leárnyékolják. 

    Alacsony frekvenciás mágneses tér 

    A mágneses erőteret az áramló töltések hozzák létre, ennek megfelelően nagysága az áramerőségtől függ. Az adott transzformátor mágneses tere nagyban függ attól, hogy mekkora áram folyik át rajta, mennyire van kiterhelve. Az alacsonyfrekvenciás mágneses tér gyakorlatilag csillapítatlanul behatol az emberi testbe, és benne, mint villamosan vezető anyagban, örvényáramokat indukál. Az indukált testáram-sűrűség arányosan nő a frekvenciával, a szerv-az adott metszethez tartozó –kerületi sugarával és a mágneses erőtér nagyságával, és fordítottan arányos a szövet fajlagos ellenállásával. 

     

    Transzformátorok mágneses tere: 

    Mágneses tér forrása szempontjából két forrást kell vizsgálni: 

    1, Transzformátornak üzem közbeni szórt mágneses tere, ami a vasmagon kívül záródó mágneses erővonalakból adódik. 
    2, A betáplálásból és elvezető sínezésből adódó mágneses tér. Ebből is az elvezető sínezés a lényegesebb a kisebb feszültség és nagyobb áramerősség miatt! 


    Alacsonyfrekvenciás (50Hz) mágneses indukcióra a magyarországi lakosságiegészségügyi határérték 100µT 

    A transzformátor által keltett mágneses indukció a felette, mellette elhelyezkedő helyiségekben észlelhető, annak mértéke a transzformátor terhelőáramától és a távolságtól függ. Az ábrából látható, hogy a sínezés feletti mágneses indukció egészségügyi határérték közelében lehet. 





    Ilyen helyiségekben a hagyományos katódsugárcsöves monitoroknál a mágneses indukció képremegést idéz elő.
     







     

    Védekezési és árnyékolási lehetőségek:

    Praktikus megoldás: 
    A szolgáltatók a mágneses indukció csökkentésére a merev, mennyezeten elvezetett, falra erősített sínezés helyett a padozaton vezetett kábelcsatlakozást és a megfelelően nagy védőtávolság tartását szorgalmazzák. (valószínűleg költséghatékonyság miatt). 

    Árnyékolási lehetőségek: 
    Az épített házas transzformátoroknál van lehetőség mágneses árnyékolásra, azonban nagyon költséges. Mivel a mágneses indukció értéke alatta marad az egészségügyi határértéknek, ezért a szolgáltatók nem finanszíroznak ilyen jellegű védelmeket. 

    FORRÁS: ESZMOG.HU

 

 

AURAWORLD AURAFOTÓ

ELEMZÉS

 

 

 

 


Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak    *****    Új kínálatunkban te is megtalálhatod legjobb eladó ingatlanok között a megfelelõt Debrecenben. Simonyi ingatlan Gportal    *****    Szeretnél egy jó receptet? Látogass el oldalamra, szeretettel várlak!